חפש  
 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות היא אחד הנדבכים החיוניים להתנהלות עסקית נכונה ונבונה, ועל כן חשוב לבצע אותה באופן מוקפד ומקצועי.
את הנהלת החשבונות מבצע מנהל חשבונות, שעשוי להיות אדם שהתמקצע בכך אבל ישנם גם מקרים שבהם על ניהול החשבונות מופקד מי שלא למד הנהלת חשבונות אבל ניחן בידע ובניסיון רלוונטיים. בכל מקרה ישנם הבדלים משמעותיים בין מנהל חשבונות לבין רואה חשבון וכדאי להיות מודעים אליהם.
 
מה ההבדל בין מנהל חשבונות לבין רואה חשבון?
הנהלת חשבונות היא פעולה אדמיניסטרטיבית במהותה. היא אמנם מחייבת יסודיות, רצינות ואחריות, אולם היא נחשבת פשוטה יותר ביחס לראיית חשבון, שעל מנת לבצע אותה חובה להיות בעלי הסמכה מתאימה ובעיקר ידע נרחב ועדכני לגבי כל החוקים הנוגעים לנושאי מיסוי שכן רואה החשבון הוא זה שמסייע לבעל העסק להגיש דוחות מע"מ ודוחות שנתיים למס הכנסה.
 
מה כוללת הנהלת חשבונות?
הנהלת חשבונות כוללת תיעוד מפורט של כל ההכנסות וכל ההוצאות של העסק (ואגב, גם למשקי בית מומלץ לבצע תיעוד שכזה, בין אם בכוחות עצמם ובין אם במסגרת קבלת ייעוץ כלכלי, וזאת כחלק מהתנהלות פיננסית מושכלת).
מנהל החשבונות - בין אם הוא אדם מתוך העסק ובין אם נותן שירות חיצוני - מבצע את הרישום של ההכנסות וההוצאות על פי כללי החשבונאות, ובנוסף הוא זה שאחראי על הנפקת החשבוניות והקבלות ללקוחות השונים, על התשלומים המועברים לספקים, על הכנת המשכורות לעובדים, על מעקב אחרי המלאי, על גביית החובות אם ישנם ועל מעקב אחר חשבונות הבנק הרלוונטיים, כשבאופן טבעי ישנם הבדלים בין עסק אחד לשני מבחינת המטלות הספציפיות של הנהלת החשבונות.
 
איך הנהלת חשבונות מדויקת תורמת לעסק?
הרישום המדויק והמדוקדק של כל הוצאה וכל הכנסה מאפשר לבעל העסק לדעת בכל רגע נתון מה מצבו של העסק, לזהות את התחומים בהם ניתן לחסוך בהוצאות, לבחון איפה אפשרי להגדיל את ההכנסות, להבין אילו תחומי פעילות רווחיים יותר ואילו פחות ואולי אף מסבים הפסדים - ובאופן כללי לקבל החלטות מושכלות על סמך נתונים מקיפים ומעודכנים וכך למצות את הפוטנציאל של העסק.
בנוסף מהווים הרישומים של מנהל החשבונות את הבסיס להגשת דוחות החובה לרשויות המס (בין אם מע"מ ובין אם מס הכנסה) ולתשלום דמי הביטוח הלאומי הנדרשים כחוק.
 
הנה"ח כפולה מול הנה"ח חד צידית
ישנן שתי שיטות מקובלות לביצוע הנהלת החשבונות: השיטה הכפולה (שנקראת גם הדו-צידית) והשיטה החד צידית.
בשיטה הראשונה, שעקרונותיה נוצרו כבר במאה ה-15, מקפיד מנהל החשבונות כי כל פעולה תירשם הן בצד החובה והן בצד הזכות כך שתמיד יישמר האיזון. כך, לדוגמה, רכישת ציוד חדש מפחיתה את יתרת המזומן אך מגדילה באותו שיעור בדיוק את יתרת הרכוש של העסק.
השיטה החד צידית מתאימה לעוסק פטור ולעסקים קטנים - כך על פי החוק ועל פי הנחיות רשות המיסים.
 

 
 
סלוואדור דאלי 6,  גבעת טל,  קרית אתא  28272  רב קווי - Tel:04-8482023 נייד :050-3482023 E-mail :zvika_2004@yahoo.com  פקס:153-4-8482023
לייבסיטי - בניית אתרים